Który mamy rok według kalendarza juliańskiego?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tegoż tekstu jest bardzo proste. Jeśli założyć, że mamy dziś połowę listopada 2022 roku, to zgodnie z kalendarzem juliańskim jest dziś… 2022 rok. Różnica pomiędzy tymi dwiema metodami liczenia czasu nie jest bowiem wyrażana w latach, lecz w dniach.

Kalendarz juliański i gregoriański — najważniejsze różnice

Różnice między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim sprawiają, że ten pierwszy jest mniej dokładny. Spóźnia się on mniej więcej 1 dzień na 128 lat. Z kolei w przypadku kalendarza gregoriańskiego spóźnienie to wynosi 1 dzień na około 3000 lat. Różnica ta wynika z faktu, że kalendarz gregoriański zakłada, iż lata podzielne przez 100 nie są traktowane jako przestępne. To z kolei oznacza, że system ten niejako sam się koryguje.

Zobacz: Kalendarze dla firm

Kalendarz juliański w Polsce

W Polsce żyje nadal wiele osób, których rytm życia toczy się wokół kalendarza juliańskiego. To dzięki niemu Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym jest obchodzone 13 dni po tym, jak świętują je katolicy. Oczywiście różnica ta będzie stale się pogłębiać i być może za kilka lat wyniesie 14 dni. Tak czy inaczej, kalendarz juliański jest jedną z pierwszych prób tak precyzyjnego ujęcia czasu. Biorąc pod uwagę jego wiek (liczy sobie około 2000 lat) trzeba przyznać, że był jak na tamte czasy bardzo precyzyjny.

Dziś w Polsce mało kto korzysta z kalendarza juliańskiego. Mimo to w województwie podlaskim można legalnie korzystać z fajerwerków nie tylko 31 grudnia i 1 stycznia, ale też 13/14 stycznia