Kalendarze książkowe vs kalendarze biurkowe – który wybrać do swojej firmy?

Kalendarz to niezbędny element planowania zadań i niezwykle pomocne narzędzie w organizacji czasu. Pozwala usystematyzować codzienne funkcjonowanie w domu, w pracy i w szkole. Korzystanie z metody zapisków w kalendarzu wpływa na wydajność i efektywność naszych działań, dlatego jest on atrybutem przydatnym w każdym zawodzie. Jaka forma planera najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

Notatki, adresy, plany działania i terminy spotkań w jednym miejscu – funkcjonalność kalendarzy

Uniwersalność organizerów sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie w każdej dziedzinie życia osobistego i zawodowego. To swoiste notatniki, w których możesz gromadzić wszelkie informacje – ważne adresy, daty urodzin, terminy spotkań biznesowych i towarzyskich, sprawy do załatwienia czy plany różnych projektów.

Zobacz: kalendarze dla firm

Dzięki temu wszystkie potrzebne zapiski masz zawsze pod ręką, a sprawne prowadzenie notatek ułatwia odnalezienie danej informacji oraz sumienne wywiązywanie się z powierzonych zadań. Korzystanie z kalendarza pozwoli Ci umiejętnie zarządzać swoim czasem – ścisłe trzymanie się stworzonego planu zaskutkuje nie tylko efektywnymi rezultatami i szybszą realizacją działań, ale również umożliwi zagospodarowanie chwili na odpoczynek.

Prawidłowe i wydajne funkcjonowanie każdej firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji, nie byłoby możliwe bez odpowiedniego planowania i monitorowania zadań przy pomocy klasycznych kalendarzy.

Zobacz: Kalendarze książkowe A4

Tradycyjne planery papierowe – jaki rodzaj będzie dla Ciebie najbardziej przydatny?

To, jaka forma kalendarza będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, zależeć będzie od kilku czynników, m.in. od rodzaju działalności Twojej firmy, intensywności wizyt i spotkań z klientami oraz partnerami biznesowymi, czy też od liczby realizowanych projektów. Kalendarz biurkowy jest niezwykle przydatny w przypadku pracy siedzącej – postawiony na blacie roboczym, umożliwia szybki dostęp do notatek.

Najważniejsze terminy i informacje masz zawsze w zasięgu wzroku – wystarczy zerknąć, by nie ominąć żadnego spotkania oraz nie zapomnieć o istotnych sprawach. Taki notatnik posiada zwykle układ tygodniowy na stronie, dzięki czemu masz stały pogląd na plany kilkudniowe.

Format kalendarza, ze względu na niewielką ilość miejsca na karcie, pozwala zwykle na krótkie zapiski, w związku z czym umieścisz w nim ogólne informacje, bez rozpisywania szczegółów. Jeśli Twoja praca opiera się na licznych spotkaniach z klientami, taki organizer raczej się nie sprawdzi, bo nie będziesz mógł prowadzić czytelnych notatek.

Zobacz: kalendarze trójdzielne

Aby kalendarz biurkowy odpowiednio spełniał swą funkcję, należy w nim umieszczać tylko główne zadania i najistotniejsze terminy. Możesz go traktować również jako planer uzupełniający i pomocniczy, używany wraz z kalendarzem książkowym, w którym rozpiszesz w szczegółach główne przedsięwzięcia.

W ten sposób organizer biurkowy będzie podręcznym notatnikiem, służącym podczas pracy do szybkiego wglądu w ogólne plany, które wypunktujesz szczegółowo w tradycyjnym kalendarzu książkowym.

Bardziej obszerne planery książkowe, z dowolnym – w zależności od Twoich potrzeb – układem stron (tygodniowe lub dzienne), dysponują większą ilością miejsca na zapiski i dodatkowymi stronami na dane adresowe, notatki i miesięczne plany.

Są więc doskonałym rozwiązaniem w przypadku firm, których działalność oparta jest na złożonych zadaniach, długookresowych projektach lub częstych spotkaniach z klientami (np. w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych).

Zobacz: Dlaczego warto wybierać kalendarze firmowe jako prezent dla klientów

Ich istotnym walorem jest również mobilność – w razie potrzeby masz możliwość zabrać taki kalendarz wszędzie ze sobą – na spotkanie biznesowe lub ze współpracownikami, na konferencję branżową czy do domu, by na bieżąco dopracowywać plany. To więc świetna opcja, jeśli pracujesz w terenie lub często podróżujesz służbowo.

Wybierając odpowiedni kalendarz do swojej firmy, dobierz jego formę do własnych preferencji i potrzeb, by zapewnić sobie jak najefektywniejszą działalność.