Jaki kalendarz ma najwięcej miesięcy?

W czasach nowożytnych większość krajów na świecie posługuje się na co dzień kalendarzem gregoriańskim i każde wydarzenie, święto opiera się na tym systemie liczenia czasu. Równolegle do tego kalendarza funkcjonuje chronologia narodowa lub zwyczajowa. Czy każdy z obowiązujących kalendarzy ma 12 miesięcy?

Wprowadzony w październiku 1582 przez papieża Grzegorza XIII w. kalendarz gregoriański składa się z 12 miesięcy. Jest to ogólnie przyjęta, chociaż nie idealna zasada dzielenia czasu. Jej braki rekompensowane są różną ilością dni w miesiącach oraz naliczaniem tzw. roku przestępnego. Jak to wygląda w innych kalendarzach, gdzie jest więcej miesięcy i czy są one przez do dokładniejsze?

Etiopia to kraj w którym rok trwa 13 miesięcy

Etiopia to jedyny afrykański kraj, który nie był nigdy skolonizowany. Jest to przyczyną braku wpływów zachodnich również na odliczanie czasu. Kalendarz etiopski jest dlatego o siedem lat i osiem miesięcy za kalendarzem zachodnim. Dzieje się tak, ponieważ inaczej oblicza rok urodzenia Jezusa Chrystusa. Kiedy Kościół katolicki zmienił swoje obliczenia w 500 r n.e. Etiopski Kościół Prawosławny tego nie zrobił.

  • Kalendarz etiopski składa się z dwunastu miesięcy, każdy ma 30 dni plus 5 lub 6 dni, z których utworzony jest trzynasty miesiąc.
  • Etiopskie miesiące zaczynają się w tych samych dniach, co w kalendarzu koptyjskim.
  • Szósty, dodatkowy zwany epagomenalnym, dzień jest dodawany co cztery lata po dniu 29 sierpnia kalendarza juliańskiego.

Chiński kalendarz i miesiące przestępne

Chiński, tradycyjny kalendarz ma wiekową tradycję. Zaczęto go używać i wprowadzono już w II wieku p.n.e. Chiński rok jest podzielony tak jak kalendarz gregoriański, na 12 miesięcy, każdy po 29 lub 30 dni. W celu wyregulowania czasu, co trzy lata, naliczany jest dodatkowy, trzynasty miesiąc przestępny.

Kalendarz Azteków to 18 miesięcy w roku

Kalendarz Aztecki jest niepowtarzalny i chociaż należy już do historii tak, jak świt antycznych ludów Ameryki Południowej, ma obecnie swoje drugie życie i przeżywa swój renesans. Aztekowie używali bowiem równolegle kalendarza słonecznego i kalendarza wróżbiarskiego. Kalendarz słoneczny liczy 365 dni i składa się z 18 miesięcy, każdy po 20 dni oraz 5 dni dodatkowych zwanych Nemotemi. Miesiące te były uważane za pechowe.

Nazwy 18 azteckich miesięcy były kojarzone z kalendarzem agrarnym i pracami w polu. Przy wykorzystaniu drugiego kalendarza wróżbiarskiego Starożytni Aztekowie przepowiadali przyszłość w tym losy nowo narodzonych członków społeczności. Kalendarz ten składał się także z 18 miesięcy w roku. W latach zrównania się obu kalendarzy, co zdarzało się co 52 lata, miała początek kolejna epoka, co wiązało się z uroczystym świętem religijnym.