W historii świata nie brak odkryć, które rzucają zupełnie nowe światło na sposób funkcjonowania dawnych gromad ludzkich. Jednym z nich jest „Kalendarz z Aberdeenshire”, który świadczy o bardzo wysokim poziomie wiedzy ludzi żyjących nawet 10 000 lat temu. Co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
Tajemniczy i niezwykły, czyli Kalendarz z Aberdeenshire
Oczywiście trudno przyrównywać „kalendarz” z jednej ze szkockich miejscowości do znanych nam dzisiaj metod datowania. Okazuje się bowiem, że wspomniana struktura to nic innego, jak zbiór kilkunastu dołów, które nieprzypadkowo nawiązują do znanych nam dziś dwunastu miesięcy.
Co więcej, strukturę tą datuje się na około 8 000 rok przed naszą erą, co czyni ją najstarszym znanym kalendarzem na świecie! Znalezisko znajduje się w Warren Field, Crathes Aberdeenshire i jest długim, bo aż 50-metrowym rzędem dwunastu dołów. Za twórców „kalendarza” uważa się żyjących w epoce kamiennej Brytów, którzy w tamtym okresie zasiedlali Szkocję.
Kalendarz na wiele długich lat
Co ciekawe, z aktualnych badań wynika, że kalendarz z Aberdeenshire był tak naprawdę używany przez około… 4 000 lat. Badaczy zdumiewa jego niezwykła precyzja, a także zdolność do okresowej kalibracji. Przyjęty u Brytów system opierał się na fazach Księżyca i składał się z trzech 10-dniowych tygodni, które razem składały się w jeden miesiąc.
Zobacz: kalendarze firmowe
Mało tego! Badaczom udało się stworzyć oprogramowanie, dzięki któremu dokładnie zbadano związki pomiędzy wspomnianymi dołami, fazami Księżyca, ruchami Słońca i lokalną topografią. Na ich podstawie doszli oni do wniosku, że ówcześni Brytowie byli znacznie lepiej zaznajomieni z obserwacjami nieba, niż wynikałoby to z aktualnych podręczników do historii. Zaskakujące jest również to, że znalezisko jest — według badaczy — starsze o ponad 5 000 lat od znalezionego w Mezopotamii kalendarza, który był dotychczas uważany za najstarszy.
Reasumując, rachuba czasu jest znana nie tylko ludziom współczesnym, ale również tym, którzy żyli na Ziemi wiele tysięcy lat temu. Zaskakujące, jak wiele człowiek mógł wywnioskować dzięki zwykłym obserwacjom nieba.