Kalendarz to bardzo ciekawa forma liczenia dni i lat. Warto przy tym wiedzieć, że nie licząc lat przestępnych każdy kolejny rok, ma dni przesunięte o jeden do przodu. W praktyce oznacza to, że jeżeli 1 stycznia wypada w poniedziałek, w kolejnym toku (pod warunkiem że nie będzie to rok przestępny), ta sama data przypadnie na wtorek.
Zasada ta wydaje się prosta, jednak w rzeczywistości nie jest tak do końca, przede wszystkim ze względu na to, że sprawę mocno komplikują lata przestępne.
Jak często powtarzają się daty w kalendarzu?
Przyglądając się kalendarzom z różnych lat, można zauważyć, że daty powtarzają się w określonych odcinkach czasowych. Ten sam kalendarz będzie się sprawdzał z regularnością co do 28 lat. Warto jednak zauważyć, że powtarzalność dat ma również miejsce w okresach 5-letnuch oraz 6-letnuch. Wszystko to jest związane z cyklem występowania roku przestępnego. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań przez Obserwatorium z Sydney, jest to również związane ze zmianami kalendarzowymi, jakie często są wprowadzane w latach przestępnych, a ma to miejsce pod koniec niemal każdego stulecia.
Zobacz: Kalendarze książkowe A4
Powtarzalność dat to bardzo ciekawa sprawa i chcąc jeszcze raz użytkować dany kalendarz, warto jej się nieco dokładnie przyjrzeć. Standardowo każda data powtarza się co 28 lat, jednak zdarzają się kalendarze powtarzalne także w okresach 5- letnich czy 6-letnich. Tu dobrym przykładem może być kalendarz na rok 2000. Ten będzie aktualny co 28 lat aż do roku 2084.
Zobacz: Kalendarze trójdzielne
Nieco inaczej sprawa wygląda z kalendarzem z 2001 roku, który powtórzył się również w 2007 roku (6 lat później) oraz w 2018 roku (17 lat później). Ten sam kalendarz będzie aktualny także w roku 2028. Tym, co możemy brać za pewnik, jest to, że każdy kalendarz będzie się powtarzał co 28 lat. Jednak ze względy na lata przestępne i pewne zmiany kalendarzowe, mające miejsce pod koniec każdego stulecia, można również obserwować częstszą powtarzalność dat, w zmiennych cyklach.
Możliwe jest obliczenie powtarzalności kalendarza. Nie jest to zadanie trudne, ale wymagające duże precyzji i podstawowej wiedzy.