Jak muzułmanie liczą lata

Kalendarz muzułmański to tzw. kalendarz księżycowy, wykorzystywany w praktyce religijnej islamu i różni się znacząco od popularnego i stosowanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Który rok mamy według kalendarza księżycowego i jak zgodnie z wielowiekową tradycją muzułmanie liczą upływ czasu?

Ruch Księżyca wokół Ziemi i kalendarz księżycowo-słoneczny. Era przedmuzułmańska

W tzw. erze przedmuzułmańskiej kalendarz oparty był na okrążeniach wykonywanych przez Księżyc dookoła naszej planety i zgodnie z nim miesiąc odpowiadał pełnemu obiegowi Księżyca (niecałe 30 dni). Różnicę między rokiem słonecznym wyrównywano przez dodanie pięciu lub sześciu dni uzupełniających – był to tzw. trzynasty miesiąc. Każdy miesiąc dzielił się na tygodnie, które podobnie jak obecnie, liczyły 7 dni.

Narodziny proroka Mahometa i początek ery Islamu

Cywilizacje, kultury i plemiona od zarania dziejów mierzą swój czas na świecie na podstawie najważniejszych dla ich istnienia wydarzeń. W kulturze arabskiej jeszcze w erze przedmuzułmańskiej szczególnie i na zawsze zapisał się tzw. Rok Słonia. W roku 570 miała miejsce napaść wojsk etiopskich na Półwysep Arabski z użyciem słoni i to właśnie w tym roku narodził się prorok Islamu – Mahomet. To właśnie po narodzinach Mahometa i dokonanych przez niego późniejszych reformach muzułmanie powrócili do kalendarza księżycowego w wersji uproszczonej.

Należy zaznaczyć, że za początek ery Islamu, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim uznaje się rok 622. Nową erę muzułmańską wprowadził panujący ówcześnie kalif Umar. Wydarzenie, które niezmiennie wiąże się z tą szczególną dla muzułmańskiej kultury datą to migracja Mahometa z Mekki do Medyny. Żeby uprościć liczenie czasu, za pierwszy dzień uznano wtedy 16 lipca – nów księżyca. To od roku 622 liczone są kolejne lata. W 2022 roku gregoriańskim rozpoczyna się 1444 rok muzułmański.

Kalendarz muzułmański. Jak liczone są kolejne lata?

Rok księżycowy ma 354 dni, a zatem jest krótszy od roku słonecznego. Składa się na niego 12 miesięcy księżycowych, z których każdy miesiąc trwa około 29 i pół dnia. Żeby uniknąć tworzenia ułamków, przyjmuje się odpowiednio i naprzemiennie 29 i 30 dni dla kolejnych miesięcy. Co za tym idzie, każdy kolejny rok księżycowy przesuwa się regularnie wstecz w stosunku do roku słonecznego. Wszystko to odbywa się w cyklu liczącym 33 lata – więc 33 lata kalendarza księżycowego będą odpowiadać 32 w kalendarzu słonecznym. Za początek każdego muzułmańskiego roku i miesiąca uznaje się pierwszy dzień fazy Księżyca będącego w nowiu.